Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava pokroku

12. 9. 2013

 

Současné lidské poznatky v mnoha oborech jsou natolik obsáhlé, že je už prakticky nemožné, aby jeden člověk rozuměl všemu lidskému vědění. To je relativně známá věc. Ale je zajímavé, pokud si uvědomíme rozsah vědomostí např. v době renesance, člověk je mohl v podstatě všechny zvládnout. Proto též výraz "renesanční člověk".

V dnešní situaci můžeme rozumět a sledovat několik oborů - a principu renesančního člověka částečně dosahovat. Není náhodou, jak zajímavých výsledků se dobírají týmy složené z odborníků napříč obory. Pokrok se odehrává v rámci oboru prostřednictvím práce mnoha lidí, kteří své rozumové a časové kapacity věnují především oné úzce zaměřené tématice.

Jsou dvě možnosti, jak dosahovat pokroku. Buďto můžeme jít drobnými kroky. Filozoficky vzato může jít každý den o jeden miniaturní pokrok. Za rok je to výrazný posun.

(Metoda průběžného zlepšování je v průmyslové používaná hlavně v Japonsku (i jinde v Asii), principiálně rezonuje s tamní kulturou. Více pod heslem kaizen)

Evropa se svým individualismem se stále opírá o svoji podivuhodnou a poněkud bláznivou, o to víc fascinující, metodu posunu skokem. Představme si, že se spolehneme na to, že zaktivujeme potenciál (vychováme vzdělané lidi, budeme je motivovat a posílíme jejich individualitu) a na základě zvláštní konjunkce se uděje, že z tohoto "podhoubí" cosi vyroste - někdo najednou vymyslí něco převratného. Něco, čeho by se metodou postupných kroků možná dobral, ale za významně delší dobu.

Evropa má své potíže, to netřeba diskutovat. Přesto se mi stále více jeví, že touto pozoruhodnou metodou bude moci konkurovat ostatním zemím v budoucnu, v tom zmateném informačním věku, věku kulturních a sociálních změn, velkého experimentu pod extatickým dohledem Vodnáře.

Reálně k tomuto výše zmíněnému skokovému pokroku potřebujeme hodně (hodně!) peněz ve školství na platy učitelů.

Kulturně k tomu potřebujeme kreativitu. Kreativitu jako všeobecně podporovaný prvek povahy, vztahů a všeho konání.

 

Ať Vás každý den obohatí o nové myšlenky a ideály, z nichž složíte mapu, jak učinit lepším život svůj i Vašich blízkých, to Vám ze srdce přeje

 

Vaše

 

LadyKopřivA

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář