Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svatojánský chléb

Tento povšechně známý název nesou plody rohovníku obecného, Ceratonia siliqua L. Rostlinu popsal Carl Linné a výraz silique či siliqua odkazuje na její plod - lusk.

Rohovník není pojmenovaný podle bojového sportu, ale podle toho, že jeho lusky dost připomínají (ponejvíce asi beraní) rohy. Je řazen do čeledi bobovitých, má tedy v příbuzenstvu další rostliny kulinářsky využitelné, jako např. hrách, sóju nebo buráky :)

Legenda praví, že se plody rohovníku živil Jan Křtitel 40 dní v poušti, podle toho zas máme pojmenování svatojáský chléb (obdoba názvu v angličtině je St John’s-bread).

Samotný rohovník je statný, 10-15 m vysoký stálezelený strom, původní nejspíše ve východním Středomoří, odkud byl od starověku šířen jak do Řecka a Itálie, tak i na sever Afriky.

Je obyčejně dvoudomý, což je v rámci bobovitých neobyčejné. Kvete na podzim a květy vyrůstají rovnou z kmene nebo ze silných větví (hezké obrázky květenství na botany.cz). Lusky, které mohou být až 30 cm dlouhé, dozrávají druhým rokem. Semen je v nich spíše poskrovnu (4-10). Ve stavu zralosti mají lusky tmavohnědou barvu a jsou pórovité.

Plody rohovníku obsahují množství sacharidů a vlákniny (vida, podobné jiným luštěninám!), minerální látky a stopové prvky. Mletím pražené dužiny lusků je získávána obdoba kakaa, zvaná karob. Lze z ní také extrahovat karobový sirup.

Pokud se vám to zdá nezáživné a jste zvědaví, zda by z plodů rohovníku třeba nešla pálit kořalka, pak vás potěším, jde to. V Chorvatsku se vyrábí pálenka z rohovníku - voćna rakija rogač (rogač je chorvatsky rohovník).

A ještě poslední dvojzajímavost spjatá s plody rohovníku: Semena mají stálou hmotnost, a tak se používala jako závaží.

1) Můžeme se dočíst, že tak byly ve středověku v Persii váženy drahokamy. Z toho máme dnes váhovou jednotku karát (ozn. ct). Roku 1907 je mezinárodně používán metrický karát, odpovídající váze 0,2 g (asi tolik má 1 rohovníkové semínko).

2) V pozdním starověkém Římě vážil 1 solidus 24 těchto semen a odtud bezrozměrná jednotka karát jako jednotka ryzosti zlata (24 karátů = ryzí zlato). Inu, tento karát má označení kt.

A vidíme tu odvození ze jména rohovníku:

Ceratonia – řecky Keration – karát. Nicméně soustava SI je obou karátů prostá.

Závěrem – rohovník můžeme v našich podmínkách pěstovat ze semínek a ve velkých nádobách se mu bude dařit v zimní zahradě a během teplé části roku i venku.

☼LK☼

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář