Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kde začít hledat

 

První, co tě možná napadne, je otázka, co je vlastně šamanismus.

Z dnešního pohledu je to především filozofie, pohled na svět a na to, jak v něm věci fungují. Šaman je ztotožněn s myšlenkou, že vše na světě je určitým způsobem živé, tzn. nejen živočichové a rostliny, ale i kameny, krajina, věci, živly aj. Vše má vnitřní energii a interaguje to s okolím. Bez přijetí této představy se sotva může kdo šamanismem zabývat, jelikož při hledání a využívání šamanských postupů necháváme působit nejrůznější energie, aby nás vedly a dávaly nám odpovědi na naše otázky.

Dále je nutno zodpovědět, kdo je vlastně šaman? To je o něco složitější:

1/ šaman je někdo, kdo si zvolil šmanskou cestu jako svou cestu duchovního hledání. Využívá léčivých sil přírody a naslouchá energiím okolo sebe. Užívá meditační techniky, muzikoterapii nebo tanec pro harmonizaci ducha a propojení s přírodou, mluví s duchovními rádci. Dále šaman aplikující léčivé bubnování na jiné osoby bývá nazýván medicinmanem.

2/ šaman je k tomu i kouzelník, používá různé formy magie. Cestuje v transu a komunikuje s duchy. Slouží přírodě a lidem, je léčitelem a terapeutem. Je to takový abgrejdovaný medicinman.

Takže odpověď na otázku, zda člověk může být sám sobě šamanem, je v zásadě kladná.

První podmínkou je přijetí výše zmíněné myšlenky, že vše je svým způsobem živé. To je pro mnoho lidí složité. Je nutný trénink vnitřního hlasu, třetího oka atp. Tyto pojmy jsou na jednu stranu snahou (nedokonalého) jazyka vystihnout podstatu, na druhou stranu jsou mnohými bagatelizované. Na zeslabení jejich významu je nutno dát si pozor na magické úrovni.

 

Posléze je možné vykročit na cestu a hledat. Nějaké nápady nebo návody v tomto směru najdeš v dalších článcích. Chci tu ale zmínit, že už i u nás je možno najít množství literatury, která se šamanismem zabývá, a rok od roku jí přibývá. Zájemce má v tomto ohledu volné pole. Přečti, co je libo, a vždy na to pohlížej s hlavou otevřenou a rozumem v hrsti. Duchovní strážce, zvířecí průvodce, ti možná přivede do cesty zrovna tu správnou knížku, když ho o to požádáš.

 

☼LK☼

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář