Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cesta mlhou

Mlha je závoj krajiny, města, prostě všeho okolo nás. Pohltí zvuky a mate smysly.

*Vyhledej si archetyp závoje. Máš možnost ho chápat jako něco, co odděluje světy. Světy chápej jako patra domu.

Z pohledu cestování šamana v tranzu navštěvuje čarodějník horní a dolní svět. S pojmy pravuje téměř všechna literatura o šamanismu.

Všimni si archetypu hrdiny, který sestupuje do podsvětí a vrací se nazpět. Ostatně K. G. Jung byl takový šaman, svým způsobem.*

 

Šaman se čas od času vydá na putování, aby našel odpověď na svoje otázky. A hledá je nejen bubnováním v transu, ale i fyzickou cestou - poutí, túrou nebo prostou procházkou. Na čerstvém vzduchu si vyčistíš hlavu, to je všeobecně známo. Pokud pojmeš cestu jako rituál a necháš okolní krajinu působit na své smysly, může ti přinést řadu odpovědí.

 

Cesta mlhou je speciální případ. Jelikož jsem o ní v literatuře o šamanismu nikde nečetla, domnívám se, že by to mohla být taková pěkná evropská specializace. O mlhy u nás není nouze, zvlášť na podzim.

 

Před cestou vyber jeden problém, který tě pálí, anebo jednu situaci, nad kterou chceš získat nadhled, dobře se obleč (nebo jeď autem!) a vyraž do mlhy.

 

Putuj pomalu.

 

Čím hustší mlha, tím líp. Ztlumí všechny obvyklé vlivy okolí a zesílí určitou specifickou sféru energií. V mlze nepoznáš známá místa na první pohled!

 

Přes mlhu hleď do svého nitra. Ptej se na odpověď. Za chvíli se možná v mlze úplně ztratíš, i když půjdeš (pojedeš) známými místy.

Až cestu zase najdeš, nejdeš najednou i odpověď.

Vyzkoušej, funguje to.

 

☼LK☼

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář