Jdi na obsah Jdi na menu
 


Melbourne. V rytmu velkoměsta.

Prudká změna počasí v australském létě mě na cestách s mojí skupinou vpravdě překvapila. Jeden den bylo horko a slunečno, druhý den se rozpršelo a zvedl se prudký vítr, teplota klesla o patnáct stupňů. Dozvěděla jsem se, že jsou takové výkyvy v tamním létě dost běžné a otužují místní obyvatele.

Daleko větší překvapení byl pro mě rytmus města. Ať chceme nebo ne, je určován do značné míry otevírací dobou obchodů a hospod.

Před devátou ráno je na ulicích v centru Melbourne vylidněno. Začínají otevírat první prodejny, většina jich ale otevře až v deset. Přes poledne je pak na ulicích běžný velkoměstský mumraj, všeobecně ale panuje klidná atmosféra. Volný rytmus má svůj odraz i v autodopravě. Australané jezdí vskutku velmi opatrně.

Ale když si budeme chtít odpoledne koupit pití nebo něco k jídlu, musíme to stihnout do pěti. V šest už má slušný obchod, restaurace i kavárna dávno zavřeno. Některé hospody zavírají až v osm, ale to jsou už v podstatě noční podniky. A to v roční době, kdy jsem Melbourne navštívila, je do devíti večer světlo.

A pořád o tom přemýšlím a pořád se nad tím mile podivuji. Co dělají Australani večer? Jedou domů a tam si vegetí, dívají se na televizi, čtou si? Nebo jdou na muzikál do Hamer Hall? Málokterá jiná budova má totiž večer otevřeno. Dokážete si to představit?

Zvlášť teď v prosinci svítí v Praze většina obchodů až do pozdního večera, často i o víkendu. Většina hospod zavírá pozdě v noci. Pracující uštvaný občan letí ráno na osmou do práce (někdy je tam i dřív), tam dřepí do pěti, pak letí nakupovat, na poštu, vyvenčit, uvařit/najíst se, usnout u televize a zítra zas. Mezitím se vzteká v MHD/zácpě, hašteří s kolegy, dohaduje s dětmi a cpe léky proti nachlazení, aby se mohl/a na konci týdne opít a přežít další týden.

Ano, přeháním, každý to tak naštěstí nemá. Ale život v Praze a Melbourne je odlišný především v tempu v jakém se zde žije, myslí a dýchá. A nesouvisí to s tím, že v Melbourne mají stále svěží vzduch od moře (který žene smog do vnitrozemí). Je to o tom, jaké si to lidi udělají.

 

A lidi se nenechají snadno předělat. Jen ty rozdíly tak nějak útočí na smysly.

 

Takže kéž máte namísto stresu jen předvánoční pohodu, to Vám ze srdce přeje

 

Vaše

 

LadyKopřivA

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář