Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odpadky

Podivně mě znepokojila zpráva z úvodníku obecního listu. Starosta informuje o tom, že od roku 2024 bude skládkování odpadu zakázáno a 100% odpadu by se mělo využít recyklací.

Pro zelené aktivisty patrně povzbuzující záměr. Ani legální skládky nejsou nic pěkného, natož pak ty černé.

Mám ale takové mrnění ve svém ekoteroristickém prostředníčku. Snaha potírat skládkování je tu na straně jedné a na straně druhé – nebude pak ještě obtížnější/dražší/nepohodlnější pro některá hovada zbavit se odpadu? Nepřibude naopak černých skládek?

Začátkem jsou věci, ze kterých ten odpad sestává. Především obaly. Hlavně ty plastové – a již na to kolovaly vtipné twíty stran množství chipsů v jednom sáčku. Ale všimli jste si, že se to netýká zdaleka jen brambůrků? Do dvou třetin jsou plněny některé jogurtové výrobky, nádobky s bonbony, krabičky s léky…

Dává nějaký smysl cíleně se těmto polonaplněným balením vyhýbat? Přestože se jim skutečně vyhýbám, nemám valné mínění o tom, že je to účinná forma obrany. Dnes jsem otevřela jogurtové šmé s agresívní šlechtěnou baktérií, které jsem nikdy dřív nekoupila (právě proto, že mi reklama sděluje, že ho mám kupovat) – otevřu víčko i aluminiový kryt – a ejhle, on už mi z toho někdo byl upil.

Nejenom, že utrácíme za kvanta vzduchu v obalech (náklady), ale převážíme je (zplodiny), vláčíme se s nimi (čas) a zmíněné obaly od tohoto vzduchu plní kontejnery (odpad). To vše je vykoupeno nějakým ziskem obchodníka? Že může balení ze třetiny prázdné prodat tak draze, jako by bylo celé plné? Nejsme my, zákazníci, pak tak trochu (hodně) za blbce?

Obroda mysli a ducha je blízko. Začíná. Vzbouzí se staré síly, které jsou s námi od začátku. Dojde i na to, aby v logistice a balicích technologiích zavládl zdravý rozum? Lze zainteresované osoby nějak přinutit k nápravě?

To je běh na dlouhou trať, zatím si z toho můžeme aspoň dělat legraci. Nekupujte zapečetěné balíčky, ze kterých někdo před Vámi evidentně ujedl nebo upil. Zlepší Vám to karmu ;)

 

Krásné dny přeje

 

Vaše

 

LadyKopřivA

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář